SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bricka 10847880
*
nr 1084 7880
Bricka
+ skål, pläter/nysilver, England / Danmark
Utrop:
600 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 23 januari 2017
kl 19:09:14
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/1 11:25:34
1
100 kr
18/1 21:55:35
2
200 kr
23/1 15:56:54
3
200 kr
23/1 15:56:54
2
200 kr (Budbetjänt)
23/1 18:03:47
4
250 kr
23/1 18:41:12
5
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bricka danmark dansk dansk design danska danskt engelsk england europa norden nysilver pläter silver skål
-
3219 Bägare
silver, 1808. Höjd: 7,5 cm, diameter: 6,5 cm, vikt..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:38
-
3428 Fiskspade
Silver Danmark, 1851. Längd: 28 cm, vikt: 62g brutto
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:51
-
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:39
-
3421 Klackring
18k guld. Vikt: 3,8g brutto. Längd: 2 cm, djup: 1,..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42
-
2027 Uppläggningsbe..
2 delar, silver, CG Hallberg, Stockholm, 1919. Län..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:58
*
Bricka
Läs om budbetjänten
nr 1084 7880
Bricka
+ skål, pläter/nysilver, England / Danmark
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 23 januari 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
18/1 11:25:34 | 1 | 100 kr |
18/1 21:55:35 | 2 | 200 kr |
23/1 15:56:54 | 3 | 200 kr |
23/1 15:56:54 | 2 | 200 kr (Budbetjänt) |
23/1 18:03:47 | 4 | 250 kr |
23/1 18:41:12 | 5 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bricka danmark dansk dansk design danska danskt engelsk england europa norden nysilver pläter silver skål
-
3219 Bägare
silver, 1808. Höjd: 7,5 cm, diameter: 6,5 cm, vikt..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:38 -
3428 Fiskspade
Silver Danmark, 1851. Längd: 28 cm, vikt: 62g brutto
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:51 -
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:39
-
3421 Klackring
18k guld. Vikt: 3,8g brutto. Längd: 2 cm, djup: 1,..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42 -
2027 Uppläggningsbe..
2 delar, silver, CG Hallberg, Stockholm, 1919. Län..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:58